Działalność nieewidencjonowana a obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Aktualne stanowisko ZUS oraz postulaty zawarte w nowej ustawie.
W Polsce osoby prowadzące działalność nieewidencjonowaną, czyli taką, która nie wymaga rejestracji w CEIDG, są zwolnione z wielu obowiązków publicznoprawnych. Jednakże, w przypadku zawarcia umowy zlecenia lub umowy o świadczenie usług z taką osobą, pojawia się zagadnienie obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i rentowne.
Działalność Nieewidencjonowana
Działalność nieewidencjonowana to forma prowadzenia działalności gospodarczej, która nie wymaga rejestracji w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Osoby prowadzące taką działalność są zwolnione z wielu obowiązków, w tym z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, pod warunkiem, że ich miesięczne przychody nie przekraczają 75 % minimalnego wynagrodzenia i które w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej z zastrzeżeniem, jak niżej.
Umowa o Świadczenie Usług a składki ubezpieczeniowe – stanowisko ZUS
Zgodnie ze stanowiskiem ZUS, gdy przedsiębiorca zawiera umowę o świadczenie usług lub umowę zlecenie
z osobą prowadzącą działalność nieewidencjonowaną, powstaje obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i rentowne, jeśli osoba ta nie posiada innego tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych. Oznacza to, że jeśli osoba wykonująca usługi nie jest objęta innym ubezpieczeniem (np. z tytułu umowy o pracę), przedsiębiorca musi odprowadzać za nią składki.
Wnioski
Analizując stanowisko ZUS przedsiębiorcy zawierający umowy
z osobami prowadzącymi działalność nieewidencjonowaną muszą pamiętać o obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i rentowne, jeśli osoby te nie są objęte innym tytułem do ubezpieczeń. Jest to istotne, aby zapewnić odpowiednie zabezpieczenie społeczne dla wszystkich osób wykonujących pracę na rzecz innych podmiotów.
Projekt ustawy z dnia 5 kwietnia 2024 roku – korzystne zmiany
Z pomocą przychodzi jednak projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu deregulacji prawa gospodarczego i administracyjnego oraz doskonalenia zasad opracowywania prawa gospodarczego z dnia
5 kwietnia 2024 roku. Postulowane zmiany dotyczą m. in ustawy z dnia 13 października 1988 roku
o systemie ubezpieczeń społecznych, a konkretnie wyłączenia z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowne osób prowadzących tzw. działalność nieewidencjonowaną, będących osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, co do której stosuje się przepisy dotyczące zlecenia.
Przepisy procedowanej ustawy mogą przynieść wiele korzystnych rozwiązań dla przedsiębiorców.