Outsourcing a praca tymczasowa z perspektywy przedświątecznych zatrudnień.

W okresie przedświątecznym wielu organizatorów wydarzeń świątecznych takich jak jarmarki bożonarodzeniowe z chęcią zatrudnia tymczasowych pracowników do obsługi stoisk. W ostatnich latach częstą praktyką jest stosowanie umów outsourcingowych jako substytut pracy tymczasowej, jednakże budzi to obawy Państwowej Inspekcji Pracy.

1. Definicja pracy tymczasowej

Za pracę tymczasową uważa się wykonywanie na rzecz danego podmiotu, z którym pracownik nie jest bezpośrednio związany (umowa outsourcingu łączy jego pracodawcę oraz ten podmiot) przez okres 18 miesięcy w ciągu 36 kolejnych miesięcy zadań:

a) o charakterze sezonowym, okresowym lub doraźnym, lub

b) których terminowe wykonanie przez pracowników zatrudnionych przez pracodawcę użytkownika nie byłoby możliwe, lub

c) których wykonanie należy do obowiązków nieobecnego pracownika zatrudnionego przez pracodawcę użytkownika.



2. Definicja outsourcingu

Outsourcing definiuje się jako wyodrębnienie ze struktury organizacyjnej spółki macierzystej pełnionych przez nią funkcji i przekazanie ich innym podmiotom gospodarczym. Jest to umowa nienazwana, wynikająca z ogólnej zasady swobody umów.



3. Różnice między outsourcingiem a pracą tymczasową

Sąd Najwyższy* wskazuje, że istotną różnicą cechującą outsourcing jest brak bezpośredniego i stałego podporządkowania – zarówno prawnego jak i faktycznego – wykonawców w stosunku do podmiotu (insourcera), u którego takie usługi lub praca są wykonywane. Pracownik skierowany przez outsourcera do pracy w innym podmiocie, może podlegać jedynie pośredniemu i krótkotrwałemu zwierzchnictwu w nowym miejscu pracy.

Zatem insourcera oraz osoby zatrudnionej nie wiąże żadna umowa, insourcer związany jest umową outsoursingu z outsourcerem.



4. Obawy związane z nadużywaniem outsourcingu

Podczas gdy praca tymczasowa jest ściśle regulowana przez ustawę o zatrudnianiu pracowników tymczasowych, outsourcing podlega “mniej rygorystycznemu” w tej materii kodeksowi cywilnemu. Ta rozbieżność stwarza pracodawcom możliwości obchodzenia przepisów prawa pracy. Państwowa Inspekcja Pracy wyraża zaniepokojenie, że outsourcing jest często wykorzystywany w sposób naśladujący pracę tymczasową, potencjalnie podważając prawa pracownicze i tworząc nierówne warunki działania dla firm, które przestrzegają prawa.



5. Kary za działanie niezgodne z prawem

Za nielegalne zatrudnienie (outsourcing zamiast agencii pracy tymczasowej) odpowiada nie insourcer (osoba korzystająca z usług), lecz outsourcer (podmiot kierujący pracownika do wykonania prac innym podmiotom gospodarczym).


6. Wnioski

Z uwagi na fakt, iż outsourcing podlega mniej rygorystycznym regulacjom, poleca się podejmowanie zatrudnienia w przedświątecznych usługach poprzez umowę cywilnoprawną bądź umowę o pracę tymczasową.



*Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 27 stycznia 2016 r., sygn. akt I PK 21/15